Oavgjort mot J-Södra

Det märktes att det var två lag som varit decimerade av skador en tid. Laguppställningarna släpptes inte förrän strax före matchstart. I Brage märktes några förändringar, bland annat startade Johan Persson till höger på mittfältet. Tillbaka var mittbacksparet Forslund och Sandberg och Mikael Eklund gjorde sin första matchstart på länge.

Brage började bäst och byggde upp några snygga anfall. Johan Persson var mycket pigg på sin kant. Dock resulterade inget i någon direkt farlighet. Brage rullade mycket boll och Jönköping svarade med långbollar på sina forwards.
I 13:e minuten fick Jönköping sin första hörna som placerades dåligt rakt på Brageförsvarare. Första kvarten var tämligen jämn och händelsefattig.

I 17 minuten slet sig Mikael Eklund fri på vänsterkanten, rundade sin försvarare in i straffområdet. Han passade en framrusande Jesper Carlsson som valde att passa vidare till Johan Persson som sköt på målvakten. Det här var Brages hittills bästa chans, kanske skulle "Eka" ha skjutit själv i första läget.



I 20 minuten tabbade sig Brage i försvarsspelet och en Jönköpingsspelare kom i bra skottläge men valde att passa bakåt till en medspelare som sköt utanför.
I 21 minuten blir Mikael Eklund illa fälld i kamp om bollen och ligger kvar på planen. Troligt nyckelbensbrott och slut på den matchen, en match han börjat riktigt bra.

Under första halvtimmen har inget lag någon vass målchans. Brage har några frisparkar i bra lägen och inlägg på anfallsspelarna men de resulterar bara i skott och nickbollar över.
I 33:e minuten har Brage halvlekens bästa anfall. En frispark slagen av Vyacheslav ”Slavik” Jevtushenko nickas av Bernhard Nyström till Tobias Johansson som får på ett hårt skott rätt på en försvarare. Bollen studsar ut till ”Slavik” som skjuter över.

I 37:e minuten gör så Jönköping 1-0, kanske inte helt rättvist. Ett slarv i försvaret friställer Branimir Hrgota som väggspelar med Andreas Tegström och sätter bollen i Gerhard ”Gurra” Anderssons bortre hörn.

Jönköping jobbar hela tiden tätt på bollhållaren och Brage är allt oftare tvåa på bollarna. Stundtals får de till riktigt fina anfall men gör däremellan till synes enkla misstag och spelar rätt på motståndarna.

I andra halvlek börjar Brage vassast och tar tag i taktpinnen. Det blir alltmer större ytor, Jönköpingsspelarna orkar inte ligga lika tätt på bollhållaren.
I 51:a minuten gör Tobbe Johansson ett av sina långa inkast som hamnar framför fötter på Bernhard Nyström som tyvärr inte får ordning på bollen.



Tre minuter senare gör Mattias Wiklöf ett strålande förarbete, passar bollen till ”Slavik” Jevtushenko som sätter ett perfekt inlägg till Johan Persson som enkelt smackar in reduceringen till 1-1.

Bragespelarna fortsätter att springa och jobbar betydligt bättre än i första halvlek. Johan Persson är riktigt het och är nära att sätta ännu en boll i mål.
Anfallsspelet blir bättre och bättre men det där lilla sista finns inte riktigt. Väggspel mellan inbytta Daniel Åkervall och Jesper Carlsson, inlägg från ”Slavik” Jevtushenko till spelare i straffområdet som inte får foten på rätt sida om bollen.




I 67:e minuten fick i alla fall Bragemålvakten ”Gurra” Andersson visa sin kapacitet när en Jönköpingsspelare kom fri efter missförstånd i försvaret. Ett tigersprång ut till hörna.
Strax efter bryter sig Mattias Wiklöf loss på högerkanten efter ett fint förarbete av "Slavik" Jevtushenko, är fri med målvakten som lyckas rädda skottet som inte är tillräckligt välplacerat.



Sista 10 minuterna har Brage minst 3 eller 4 kvalificerade målchanser och segermålet formligen hängde i luften. Tyvärr fick ingen spelare på någon fullträff så Brage får avsluta serien i halvtid med ett oavgjort resultat. Enligt matchstatistiken hade Brage 17-5 i avslut och 8-2 i avslut på mål.
Nästa match möter vi Jönköping på bortaplan, närmare bestämt den 16 juli.
 

Röster från presskonferensen

Bragetränaren Lennart "Kral" Andersson var inte nöjd med bara en poäng efteråt.
-Jag tycker vårt spel i andra borde genererat tre poäng på de chanser vi skapar. Vi har då sex avslut på mål mot deras enda. Vi trycker tillbaka Jönköping så jag kan inte var riktigt nöjd med bara en poäng.

Något som Brage kan ta med sig är att det första gången under säsongen som man har fått poäng med sig efter ha hamnat i underläge.
-Ja det är positivt vi kan komma tillbaka efter de gjort 0-1 och få poäng med oss.
Matchplanen innan var att skaffa sig kommandot direkt men det var något som inte lyckades fullt ut även om IKB hade mest boll.
-De var hetare än oss, säger också "Kral" Andersson som tycker man inte fick med sig den energi man hade pratat om innan matchen i första akten.
-Nej det var energilöst och vi gör det inte bra.

Lasse Ericsson, assisterande tränare Jönköping Södra:
Innan matchen visste den före detta Bragetränaren vad man hade att vänta.
-Lättare uppgifter finns det. Smålandslaget har under säsongen brottats med skadebekymmer något som naturligtvis påverkat.
-Tidigare i veckan hade vi bara 12 spelare på träningen. Vi sa att att vi ville ha ett lag med mycket energi och det tycker jag vi lyckades med i första halvlek.
Men i andra blev laget mer tillbakatryckta och fick inte till det spela man önskade sig, delvis beroende på att Brage satte mer press.
-Vi lyckades inte hålla i bollen och det blev för mycket rakt och långt spel, vilket vi inte vill ha, säger Ericsson.
Men sammantaget var J-Södras assisterande tränare hyfsat nöjd med slutresultatet.
-Jag är stolt hur vi jobbar.
Några spelare vill Ericsson lyfta fram extra.
-André Calisir och Christer Persson gör det bra i backlinjen och håller ihop det.

Johan Persson, IK Brage gjorde sitt första mål för säsongen och blev poängräddare med kvitteringen i andra halvlek till 1-1 och var både nöjd och missnöjd med slutresultatet.
-Den första känslan är att vi kunde fixat tre poäng, jag tycker vi skapar chanser för att vinna. Jag hade läge att göra 2-1 men jag tycker han drar mig i armen och att de skulle vara straff.
Johan hade inga bekymmer med positionen som yttermittfältare.
-Det var inga problem.
Kan du berätta om målet som betydde 1-1?
-Det är Wiklöf som slår bollen till "Slavik" Jevtushenko och jag vet att han hittar rätt med passningen 10 av 10. Så jag tycker i stort sett det var hans mål, säger Johan.

Text: Tina Sjöström/Per Lindgren

MATCHFAKTA

IK Brage-Jönköpings Södra IF 1-1

0-1 Branimir Hrgota (37)
1-1 Johan Persson (54) 

  • Varningar, Brage:
  • Magnus Tappert, Niklas Forslund, Bernhard Nyström, Adam Gradén
     
  • Publik: 2 588


Domare:
 Per Melin

Laget från vänster till höger

100 Gerhard Andersson

25 Mikael Eklund
33 Niklas Sandberg
3 Niklas Forslund
11 Adam Gradén

26 Mattias Wiklöf
8 Tobias Johansson
5 Vyacheslav Jevtushenko
9 Johan Persson

21 Jesper Carlsson
15 Bernhard Nyström 

Avbytare

12 Johan Thoren (målvakt)
10 Daniel Åkervall (in mot Nyström, 64)
14 Gustav Sundström
16 Magnus Tappert (in mot Eklund, 22)
17 Jesper Medén
19 Stefan Lindmark
22 Pontus Hindrikes


 

Skrivet av: Tina Sjöström 2011-07-04