Tränaren Tor-Arne Fredheim gör sin andra säsong som tränare för IF Sylvia. Efter att ha hamnat trea säsongen 2010 i division 1 södra, så blev det ännu bättre i år, då laget knep andraplatsen. Det har nu gått några dagar sedan vinstmatchen mot Lund i sista omgången (2-3), och Fredheim tycker det sett lovande ut på veckans träningar.
-Det har varit bra träningar. Spelarna har snappat upp sig lite till. Tidigare var det lite "down" efter förlusterna, som gick ut över träningarna. Vi har också lånat in ett par spelare från IFK (Norrköping) Joonas Tamm och Christoffer Nyman, så vi har haft lite fler spelare på träningarna.
Ni avslutade serien med tre förluster på de fyra senaste matcherna. Vad berodde det på?
-Det var att vi mötte bättre motståndare. Sedan var vi ineffektiva och gjorde inte mål på våra chanser. Varberg (1-3) och ÖIS (0-4) var båda bra lag, och Rosengård (0-2) hade mycket att spela för, för att slippa nedflyttning.
Tor-Arne Fredheim har ganska bra koll på IKB.
-Jag såg dem, när de spelade mot ÅFF (Åtvid seger 2-0), och sedan hade vi folk på plats som såg matchen Västerås-Brage, även om jag inte själv var där.
Att Allan Borgvardt har en central roll i Sylvia stryker Sylviatränaren under på.
-Han betyder oherört mycket, när nu Markus Hansson är borta. Allan har kommit tillbaka från skada. Då vi har ett ungt lag, betyder han mycket med sitt lugn och rutin.
Hur fick ni upp ögonen för honom?
-Han sökte sig till Norrköping, då han har sin flickvän här.
Nu är det inte bara danske Borgvardt som har gjort en bra säsong i Sylvia enligt tränare Fredheim.
-Det finns flera. Johan Roxström har varit bra, tycker Tor-Arne efter lite betänktetid.
Vad vill du ha för resultat för att det ska kännas bra?
-Egentligen spelar inte resultatet så stor roll. Jag tycker det viktigaste är att vi gör en bra match. Men det gäller att vi spelar rörligt, och att vi är skärpta i avslutningarna. En styrka är att vi spelar snarlikt borta som hemma.
Sylvia tränaren kan berätta att det bara är mittfältaren/anfallaren Joakim Lengyel som saknas (sjuk).
Dansk dynamit ska sänka Brage
I Sylvia återfinns skytteligavinnaren i division 1 Södra, Allan Borgvardt. Den 31 årige dansken har sedan debuten hemma i Bramming BK, och vidare spel i danska klubbarna AGF Århus och Esbjerg, spelat både i Norge (Viking, Bryne) och Island (Hafnarfjaroar). Innan Borgvardt kom till Sylvia, var det spel i norska division 1 klubben Sandnes Ulf, som gällde.
Allan, tycker du att det har varit svårt att anpassa sig till spelet i Sverige?
-Nej, det tycker jag inte. Det har gått helt OK, och egentligen är det inte så stor skillnad.
Makalösa 19 mål har Allan Borgvardt gjort, men som ödmjukt tycker att det är mycket lagkamraternas förtjänst.
-Det är hela laget som presterat bra, som gjort att jag lyckats. Ofta spelar vi med två anfallare, och det kan variera lite vilka som jag spelar tillsammans med på topp. Vi började säsongen med fem förluster och en oavgjord, men sedan spelade vi upp oss, och hela laget har varit bra.
Även om Sylvia har haft folk som sett Brage spelat, så har Borgvardt ingen större vetskap om lördagens motståndare på Nya Parken.
-Jag vet inte så mycket om dem. Men kvalmatcher är alltid lite speciella, det blir nog som en cupmatch, så det gäller att vi jobbar stenhårt.
Nitton matcher har det blivit för den danske anfallaren i Sylvia. Och formässigt tycker han att det känns ganska bra för tillfället.
-Det känns väl OK. Tyvärr har jag haft en del skador, men det känns bättre nu.
Vilket resultat vill du ha på lördag, för att det ska kännas bra inför returen i Borlänge?
-Jag hoppas att vi vinner. Det är inget speciellt resultat, men att hålla nollan hemma är ju alltid bra. Men Brage är ju favoriter och jag tror det kan bli svårt, men jag hoppas att vi får ett resultat, som gör att det känns intressant inför den andra matchen, avslutar den sympatiske målkungen.
Text: Per Lindgren

Skrivet av: Tina Sjöström 2011-10-28