Matchen med stort M är här, det är dags för Brage att möta Hammarby för första gången sen 1997.
När spelschemat spikades i vintras var det många Bragesupportrar som ringade in den 7 maj i sina kalendrar. Bortamatchen på klassiska Söderstadion har varit efterlängtad och omdiskuterad sen länge, efter åratal av bortamatcher på små division 1- och 2-arenor inför bara några hundra åskådare. Många av de supportrar som inte var med om Brages framgångar i Allsvenskan och UEFA-cupen på 1980-talet värderar denna match - eller snarare upplevelse - ungefär lika högt som kvalmatcherna till Superettan 2003 och 2009.
En hel del supportrar reser ner från Dalarna, lika många exilmasar boendes i Stockholm sluter upp. För första gången sen 2004 direktsänds dessutom en Bragematch på tv. Kort sagt: kan det bli så mycket hetare med Bragemått mätt?
Denna sida kommer att uppdateras närmare matchstart med kommentarer från Brages lagledning.
Efter segern senast bad vi lagkaptenen Håkan Malmström berätta lite om matchen mot Hammarby, och hur han kommit in i laget.
- Matchen i tisdags tycker jag vi uppträder stabilt bakåt och de hotade inte oss så värst mycket, säger Håkan Malmström.
Vi har inte sett så många offensiva raider från dig än?
- Jag är ju försvarare och då prioriterar man ju försvarsspelet och det finns andra som kliver fram men det är klart att finns läget så följer man ju med upp.
Hur har du kommit in i klubben tycker du?
- Det är kul att komma tillbaka till ett lag med en sån spelglädje! Vi har kul tillsammans och då är det lätt att hjälpa och stötta varandra.
Du är en av inte så många i laget som tidigare spelat på Söderstadion och publikt och massmedialt är det kanske den största matchen under säsongen som väntar på fredag, vad tror du att din rutin kan betyda?
- Det är sådana här matcher som man vill spela. Jag kanske kan försöka beskriva vad som väntar men man kan inte låta sig påverkas av allt runtomkring. Det gäller att inte stressa upp sig, det kan nästan vara så att man får ta ner adrenalinet lite för att inte vara övertänd. Jag tror nästan pubiken kan vara till vår fördel med tanke på den press och tryck som den sätter på sina hemmaspelare.
Årets första vinst kom i fredags, 3-1 mot Öster. Hur känns det?
-Det är skönt med tre poäng, vi är nöjda. Jag tycker att vi följer matchplanen bra. Och tre poäng är alltid tre poäng. Speciellt när det är så här täta matcher tycker jag att det är ett kvitto på vad vi kan, säger Jonas Björkgren.
Matchen på fredag, hur laddar ni upp?
-Vi kör på som vanligt
Det blir ju troligtvis mycket publik, hur känns det?
-Det känns jätteroligt. Det är ju såna här matcher man lever för. Mycket publik och så, det sporrar oss bara. Det ska bli kul!
Truppen på fredag?
-20 man är kallade. De som inte är med är Andreas Hedlund, Nermin Sarhatlic och Peter Bergkvist.
Text: Johan Wikström, Daniel Johansson och Marcus Heinstedt
Truppen: Gerhard Andersson, Pontus Hagström, Niklas Forslund, Håkan Malmström, Gustav Sundström, Jon Åslund, Johan Persson, Magnus Tappert, Vyacheslav Jevtuschenko, Adam Gradén, Daniel Åkervall, Rasmus Östman, Tobias Johansson, Mattias Wiklöf, Pontus Hindrikes, Johan Eklund, Robbin Sellin, Simon Stenberg, Jesper Medén, Fredrik Jansson.
Arena: Söderstadion, Stockholm (länk till karta)
Avspark: Fredag 7 maj kl. 19.20
Biljettinfo: Vill du stå med Brages supportrar på bortaläktaren måste du köpa och hämta biljetter i förväg via Ticnet - se tidigare nyhet om biljettinfo
Domare: Andreas Ekberg
Avstängningar i Brage: Inga, Rasmus Östman är åter efter avstängning
Skador: Andreas Hedlund borta flera månader efter benbrottet i förra matchen mot Norrköping, Nermin Sarhatlic friskförklaras den 18 maj från sin långtidsskada i knäet och kan därefter börja träna för fullt.
Här kan man följa matchen hemifrån: Matchen direktsänds på TV4 Sport, går även att beställa på CSports webb-tv. Matchen textrapporteras på livescore.svenskfotboll.se. Information om matchen sänds på SR:s webbradio i sin helhet kommer senare. Radiosporten/Sveriges Radio Dalarna sänder matchen i sin helhet via webbradio.
Motståndarnas sajt: www.hammarbyfotboll.se
Officiell supportersajt för motståndarna: www.bajenfans.se
Skrivet av: Johan Wikström 2010-05-05