Uppdaterat: Inför Brage-Jönköpings Södra

Efter succén mot Hammarby väntar nu nya utmaningar och det är dags att för första gången sen Superettankvalet 2003 välkomna Jönköpings Södra till Domnarvsvallen.

Hur det gick i det där kvalet behöver kanske inte upprepas, men ifall någon missat det så vann Brage med 4-0 i Jönköping och 5-0 i returen på Domnarvsvallen. Därmed gick Brage upp i Superettan efter ett framgångsrikt gästspel i dåvarande division 2. Sen att Superettansäsongen 2004 också blev ett gästspel är en annan historia. Spelare bland årets Bragetrupp som även fanns med 2003 är Gerhard Andersson, Johan Persson och Andreas Hedlund.

Man skulle kunna tro att hela "J-Södra" kokar av revanschlusta, men faktum är att inte en enda spelare som var med 2003 finns kvar i årets trupp, och dåvarande tränaren Olle Nordin slutade ifjol. Möjligtvis finns någon klubbchef eller liknande kvar och supportarna har säkert inte glömt matcherna. Hur det gick för J-Södra därefter? De misslyckades att nå kval 2004, men 2005 vann de sin serie överlägset och slog Bunkeflo i Superettankvalet. Därefter har de stabilt legat kvar i Superettan. En bekant spelare i J-Södra är mittbacken Daniel Karlsson, som spelade i Brage i Superettan 2004.

I lördagens match är ordinarie mittfältaren Fredric Fendrich avstängd efter att ha dragit på sig tre varningar.

Ingen av spelarna som utgick mot Hammarby - Robbin Sellin, Johan Persson och Pontus
Hindrikes - var allvarligt skadadade och alla tre är uttagna i den 19 man starka trupp som
lagledningen kallat till match. Även Rasmus Östman som fick kasta in handduken före matchen
senast är kvitt sin skada och ingår även han i truppen.

Jonas Björkgren


Hur är läget Jonas?
- Det är bra! Vi fick en dag extra ledigt efter matchen senast, vi kände att vi behövde det
efter de täta matchandet. Och med tre poäng i ryggen är det lättare att jobba vidare. 
Jag tycker vi vann rättvist mot Bajen, vad säger du?
- Vi kände inför att vi hade lite slagläge eftersom de kom från seger 3-0 i matchen före.
Vi följde vår matchplan och vi stängde de alternativ som de skapade och vi gläds åt de tre
poäng vi välförtjänt fick.
Lite annan förväntning på Brage inför matchen imorgon, hur känner du inför det?
- En match lever till matchgenomgången dagen efter, sen lägger man den till handlingarna
och focuserar enbart på nästa. När matchen är lagd till handlingarna pratar vi internt inte
nå mer om den oavsett om man vunnit eller förlorat. Nu är det Jönköping som vi skall möta
och det kunde varit vilket lag somhelst.
Vad kan vi säga om Jönköping?
- Stabilt Superettanlag som vill spela fotboll, men som varit missgynnad av de dåliga
underlaget på egna hemmaplanen, och som säkert kommer spela ut på konstgräset på vallen.

Text: Johan Wikström Daniel Johansson
Truppen: Gerhard Andersson, Pontus Hagström, Niklas Forslund, Håkan Malmström, Gustav
Sundström, Johan Persson, Magnus Tappert, Vyacheslav Jevtuschenko, Adam Gradén, Daniel
Åkervall, Rasmus Östman, Tobias Johansson, Mattias Wiklöf, Pontus Hindrikes, Johan Eklund,
Robbin Sellin, Simon Stenberg, Jesper Medén, Fredrik Jansson.

Arena: Domnarvsvallen, Borlänge (länk till karta)

Avspark: Lördag 15 maj kl. 16.00

Domare: Niklas Abrahamsson

Avstängningar i Brage: -

Skador: Andreas Hedlund borta flera månader efter benbrottet i förra matchen mot Norrköping, Nermin Sarhatlic har den senaste tiden varit med på enklare övningar men kommer from nästa vecka gå in i full träning. Jon Åslund är ännu inte helt ok i det knä han skadade sig i borta mot Norrköping.

Här laddar Brages supportrar: Engelska puben från kl. 14

Här kan man följa matchen hemifrån: Matchfakta textrapporteras på livescore.svenskfotboll.se. Brage textrapporterar med personliga kommentarer på Everysport.com. Matchen ingår i Radiosportens SuperExtra, som sänds på webben och inkluderar dagens samtliga Superettanmatcher, se sverigesradio.se/superettan. Sänds ej på tv eller webb-tv.

Motståndarnas sajt: www.j-sodra.se

Supportersajt för motståndarna: svenskafans.com/fotboll/jsodra

Stadsparksvallen 2003
Serik Fans på Stadsparksvallen i Jönköping 2003

Skrivet av: Johan Wikström 2010-05-13