Jonah Almquist flyttas upp till A-laget

Vi är glada över att meddela att Jonah Almquist flyttas upp från vårt P19-lag och har i dagarna kritat på sitt första proffsavtal med IK Brages A-lag.

18-åringen, som kom till Brages ungdomsakademi för snart 2,5 år sedan från Falu BS, har tagit stora kliv under de senaste året och gjorde debut i Superettan under 2022.

Sportchef Ola Lundin:

-Jonah, som kommer från Falun, började spela fotboll i Falu BS och kom till Brages akademi inför P16. Han har utvecklats mycket under de här drygt två åren i akademin och fick till och med göra debut i Superettan redan förra året, när han hoppade in mot Västerås hemma på Vallen. I vinter har Jonah i perioder tränat med oss i A-laget och nu flyttas han alltså upp permanent i A-truppen. Det ska bli väldigt intressant att följa Jonahs resa i klubben de kommande åren.

Vi säger stort grattis till Jonah och hälsar honom välkommen upp till A-truppen – Tillsammans är vi IK Brage!

Fler nyheter

Tack för mig!

Fotboll är min passion, Brage är min klubb och det har varit en ära att i närmare tio år ägnat all kraft till att driva och ansvara för klubbens elitverksamhet.

Frodig och Sporrong efter 1-1

Östersund dominerade stora delar av matchen mot Brage och hade ett bollinnehav på 75 procent. Men med Gustav Källberg vid sidlinjen, tillsammans med Mikael Eklund och ”Kral” Andersson, kunde bortalaget

Har du en fråga?

IK Brage Sportkontor:

0243-841 00
sportkontoret@ikbrage.se

Besöksadress:

Domnarvsvallen
Utanforsvägen 10
784 44 Borlänge